Kuvatud on postitused sildiga elu Eestis. Kuva kõik postitused
Kuvatud on postitused sildiga elu Eestis. Kuva kõik postitused

neljapäev, 22. oktoober 2009

reede, 2. oktoober 2009

TÜ e-pood

Tartu Ülikooli Raamatukogul on oma e-pood, kust võib leida vägagi põnevaid üksikeksemplare.
Veebileht
.............................

Bibliotektet til Universitetet i Tartu har åpnet nettbutikk - se her.

laupäev, 5. september 2009

Elias e-poes

Väikese päästekaatri Eliase mänguasjad on peatselt jõudmas eesti lasteni. Telli ette e-poest Sparx Shop!

NB! 26-27.septembril messil Laps ja Pere 2009 Saku Suurhallis esitletakse Eliast Sparx messiboksis. Ole kohal!

Kogu ülevaade hetkel Eesti turul kättesaadavatest Elias-seeria toodetest siin lehel.

reede, 19. juuni 2009

Lapsed siin ja seal: valus teema - lasteaiakohad

::::Täiendus: 20.06.2009 Sõnumitooja - juhtkiri, artikkel ja hoolekogu kiri::::

Meie koduvallas suureneb järjest enam lasteaiakohtade saadavuse probleem. Üle saja lapse on ilma kohata ja riigi säästueelarve võttis ära eraldatud raha uue lasteaia ehitamiseks. Mida teha? Igaüks näeb probleemi oma vaatekohast ja huvidest lähtuvalt. Samuti annab kehtib seadusandlus ja kord ette reeglid (elik seadused), millest üle ega ümber ei saa. Kuid midagi saab siiski teha ja minu soovitus on vaadata rohkem Põhjamaade mudelit, lootes, et see ei jää pelgalt vaatamiseks ja nentimiseks, et meil ei saa midagi muuta...


"Kuigi Põhjamaade mudelit ei saa üle võtta üks ühele, on selles siiski palju häid momente, mida saab meil edukalt rakendada. Üks neist on lasteaiakohtade jagamine osa-ajaga kohtadeks. Tahan märkida, et sellise süsteemi puhul ei suurene reaalselt päeval kohal käivate laste arv rühmas. Ka Norra omavalitsustel on mure lasteaiakohtade kindlustamisega, osa-ajaga koht on lahendus, mis töötab väga hästi. Lühidalt tähendab see seda, et ühe lasteaiakoha täidavad nt. 2 last, kus ühe laps koht on 60% ja teisel lapse koht 40%. Selline süsteem vajab aga kindla korra väljatöötamist ja lepingute sõlmimist lapsevanemaga, kus on fikseeritud osa-ajaga käiva lapse nädalapäevad, millal on tema nn."aiapäevad". Jah, Norras magavad lapsed vastavalt vajadusele ja sedagi kas õues vankrites või reisivoodites, kuid voodiriiete vahetamisest ei tehta probleemi - ühe lapse voodiriided rullitakse kokku, asetatakse kappi ja sealt võetakse teise lapse voodiriiete rull. Ajakulu 1-2 min.
Lasteaiakohtade leevendamiseks on vaja head tahet ja soovi nii lasteaedadelt kui vallalt. Ma näen ühe võimaliku lahendusena päevahoiu ja/või eralasteaia loomist, selleks on vajalik vallapoolne reaalne tugi ja toetus. Norras toetab kohalik omavalitsus eralasteaedu ja igas omavalitsusüksuses tegutseb neid mitu. Lapsevanema jaoks on igakuine lasteaiatasu sama, sõltumata lasteaia omandivormist.
Muudatused on võimalikud, tuleb olla paindlik, otsida lahendusi ja olla valmis neid rakendama. Palju sõltub riigi poliitikast ja seadusandlusest, kuid on olemas lahendusi, kuidas leevendada lasteaiakohtade probleemi meie koduvallas."

Ja veel üks mõte (aitäh Mairile meeldetuletamise eest):

"Norras (ja tean, et ka mujal Põhjamaades) on veel üks alternatiiv. Seda rakendatakse ka juba Eestis, vähemalt Tallinnas Nõmmel tegutseb ühe eralasteaia juures nn. õuerühm. Õuerühm tähendab seda, et lapsed on kogu aja õues. Söömise ajaks võivad tulla tuppa, ja vihma ajal võivad olla varju all (Norras oli selleks väike katusega õueruum a la vigvami tüüpi, meie tingimustes nt.saalis). Tegemist on nn lapsehoiuga ja mitte pedagoogilise tegevusega! Õpetajalt ei nõuta lapsearengut kajastavaid aruandeid ja lugemise-kirjutamise tundide põhjalikkust.
Ja see ei kesta terve päeva, sest lapsed sellises rühmas ei maga.
See on üks alternatiiv päevahoiule.
Õuerühma saaks ehk pidada kohaliku kooli juures... Seal on metsaala, ja mänguväljak ja istumiskohad... Kuid jah, siin tuleb mõelda ka koolile ja kooli igapäevategevustele, et segama ei hakkaks.
Ma tahangi toonitada, et võimalusi on mitmeid ja hea tahtmise juures saab olukorda leevendada. Tundub, et nii vald kui lasteaed jäid liigselt lootma uue lasteaia ehitamise peale ja ei otsitud paralleelseid alternatiive. Seda näitab minu vestlus 2005. aastal vallaga, kus vald ei näinud lasteaiateemas mingit probleemi. Ja nüüd, napp 4 aastat hiljem on olukord vägagi hull... "

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Det er et stor mangel av barnehageplass i hjemkommunen min. Jeg foreslår å se nærmere på denne erfaringen og praksisen som er blitt gjort i Norge og i andre skandinaviske land.

kolmapäev, 13. mai 2009

E-viktoriin 11.-17.mai

MTÜ Norra Sõbrad kodulehel käib Norra-teemaline e-viktoriin. Kui kõik õiged vastused leitud ja loosiõnn soosib, siis saab hakata planeerima Norra reisi. EA kinkekaart viib Oslosse ja toob sealt tagasi ning üks öö kahele inimesele imakaunis fjordäärses hotellis on samuti kindlustatud.
Vastama pääseb siit.
...........................................

Foreningen Norgesvenner arrengerer nettkonkurranse med temaet "Norge". Denne foregår under årets norskuka i regi av Det Kongelige Ambassade i Tallinn.
Delta her:)

kolmapäev, 6. mai 2009

Päevakroonika


Hurtigruten ja MS "Fram" olid täna Tallinna all ja kutsusid külalisi vastuvõtule. Imekaunis laev ja suurepärased hõrgutised. Vaimustav!
Hurtigruteni koduleht ja eestikeelne info

........................

MS Fram stoppet i dag i Tallinn og önsket besökende velkommen ombord. For et storslagen skip og fantastisk matopplevelse! Excellent:)

esmaspäev, 4. mai 2009

jalkafännidele

Teisipäeval, 5.mail kl. 12.00 (Norra aja järgi) algab online intervjuu Joel Lindperega:)
Esita küsimus ja vaata lähemalt siit

-------------------
Nettmöte med Joel Lindpere her.

neljapäev, 30. aprill 2009

pühapäev, 19. aprill 2009

Vahekokkuvõte - Elias

Tänaseks on projekt "Elias" saavutanud järgmised verstapostid:
  1. Raamat "Väike päästekaater Elias" ILO, 2008
  2. Raamat "Elias ja Kuningalaev" ILO, 2008
  3. Multifilmide sari 39 episoodiga ETV_s (iga P. kl.8.05)
  4. Multifilmid DVD-l, 3 osa ilmunud. Estinfilm, 2008
  5. Täispikk multifilm "Elias ja Kuninglik Jaht" Acmefilm, 2009*
* See film on seotud "Kuningalaeva" raamatuga. Kuna film osteti sisse kogu Baltikumi peale ja tõlkimine toimus teisi teid pidi, siis on nimed tõlgitud natuke teistmoodi kui raamatutes ja multifilmides.
Näiteks: Kuninglik Jaht = Kuningalaev, Hubane Abajas = Lunvik jt.
Kuid Elias on ikka Elias ja Vilgas ikka Vilgas:)

Ilmumas:
  • Multifilmide DVD 4.osa
  • 2 uut Eliase raamatut

Ja loodetavasti jõuavad ka mänguasjad varsti Eesti lapsi rõõmustama...

______________________
Den kjente og kjære redningsk¢yta Elias er blitt oversatt til estisk og pr dagen i dag er det komme tut 2 b¢ker og 2 nye kommer ut til sommer. Tegneserier vises på rikskanalen ETV, de samme tegneserier utgis på DVD, 3 er kommet ut, den 4.del kommer snart. I april 2009 kom det ut filmen "Elias og Kongeskpiet" på DVD. Og vi håper å få Elias-efekter på butikker för året er innom....

neljapäev, 12. märts 2009

14.märts on emakeelepäev

Sel puhul toimub reedel, 13. märtsil, kell 10.30 Vikeraadios Huvitaja saates etteütlus. Parimale on ka auhind välja pandud. Vaata siit!

pühapäev, 8. märts 2009

Pizza, pizza ja head naistepäeva!

Mmm.... Grandiosa!
Niimoodi mõmiseb iga pesueht norrakas. Ja mitte ainult nemad, ka kõik teised, kes Norramaal olles supermarketi pizzaletist endale Grandiosa pizza on soetanud. Imeline ja viib keele alla! Üksjagu kummaline, sest tegu on valmispizzaga, mis tuleb vaid soojendamiseks ahju pista. Kuid norrakate Pizza Grandiosa teeb silmad ette paljudele nn otse-ahjust-pizzadele.
Tundub, et Felix tuleb Eesti turule Grandiosaga - kas maitseb nii nagu Norras... lähen ja proovin. Täna aga, naistepäeva puhul, aitan Felixi kodulehel pitsapoisil käteosavust treida. Mängima pääseb siit.

Päästekaater Elias taas ekraanil


Tänasest hakkab norralasest väike päästekaater Elias koos oma sõpradega uuesti teleekraanil seiklema ja eesti lapsi rõõmustama. Igal pühapäeval ETV-s kl. 8.35.
Ja varsti tasub piiluda ka mänguasjade- ning raamatulettidele...

reede, 6. veebruar 2009

Eestikeelne Elias DVD-l


Müügile on jõudnud päästekaater Eliase multifilmid DVD-l. Esimesel plaadil on 10 ca 10-minutilist episoodi. Need on samad episoodid, mida näitas ETV2 2008 a hilissügisel lastesaate "Saame kokku Tomi juures" raames.

Lühitutvustus filmipood.ee lehelt:
Väikese usina päästekaatri Eliase esimeseks töökohaks saab õdus Norra kaluriküla Lunvik. Seal ootavad teda turtsakas kalatraaler Traale, kollane Kraana, vana kakuamipaat Kaku, laulvad Võrgukuurid ja teised värvikad tegelased. Keeruliste olukordade lahendamisel on suureks abiks päästekopter Helinor. Kaugel merel näitab laevadele ohutut teed iidne majakas Suurplink. Oskusliku ning julge tegutsemisega tõestab Elias oma mehisust ja usaldusväärsust.
Südamliku animaseriaali režissöör on Espen Fyksen, kes koos Øyvind Rune Ståleniga kirjutas ka stsenaariumi. Teksti tõlkis eesti keelde Piia Palge-Lepik, loeb Toomas Kreen.

JAOD:
- Tere tulemast Lunvikki
- Suurplink
- Vuntsimääre
- Kurss Megalahe
- Traale on hädas
- Traale on remondis
- Vilgas saabub Lunvikki
- Tuuleküla
- Kaku ja Kajakas
- Suurplingi uus pirn

teisipäev, 25. november 2008

Jõulukalendrid - julekalendere

Mõista, mõista, mis see on? - Taat toas, habe õues? ------
Sellise pähkli andsid meile pureda selleaastased Kadrid-Katariinad. Kui mõistatused lahendatud, kommid tänutäheks jagatud, jääb üle vaid asuda ootama.... Sest ütleb ka vanasõna, et kadripäev toob talve.
Ja talv on tulnud. Mis siis, et vaid paariks päevaks esialgu, aga küll lumeke uuesti tuleb (kui ta vahepeal peaks tõesti veevulinal maa sisse ja kanalisatsiooniaukudesse kaduma.
1. detsember algab mõnusa ootusärevusega... Saab avada esimese luugi jõulukalendris. On see luuk reaalne või virtuaalne, ega olulist vahet pole... Ja need mõnusad üllatused, šokolaadimaitselised, kohvioalõhnalised, villaselõngapehmelised...

Norrakeelsete jõulukalendrite ülevaade asub sellel lehel: http://www.julekalendere.com. Ehk leiad endalegi mõne huvitava, mida jälgida...
Meie ühingu, Norra Sõbrad MTÜ, jõulukalendri esimene luuk avaneb samuti esimesel jõulukuu päeval.
Norra kirjanike ühisüritusena valmib selleaasta jõulukalendrina ühiskirjutatud e-raamat, kus iga päev valmib uue autori poolt uus lugu. Kõiki 24 lugu seob ja hoiab koos pisike punane niit... Loe siit!

Mõnusat pehmet ootamist ja jõulukalendrites osalemist!

esmaspäev, 28. juuli 2008

Muuseumid ja lapsed

Sel suvel olen lastega käinud päris vahvates kohtades, mis nime poolest muuseumid, kuid kus aeg mitte ei ole peatunud, vaid hoopis üksjagu põnevust ja tegutsemislusti pakkunud. Nii Oslos kui Helsingis.
Oslos tasub lastega minna Bygdöy poolsaarele (nn. muuseumite poolsaarele) ning külastada Fram muuseumi. See on selline vahva koht, kus laeva ümber, millega omal ajal seilasid külmades vetes Nansen ja Amundsen, on ehitatud muuseum ning selle laeva sisse saab minna, laevateppidel turnida ning rooli keerata ja kajutitessegi kiigata. Lisaks saab jääkarule pai teha ning uudistada polaaralade loomastikku. Ka sama platsi peal asuv Kon-Tiki muuseum pakub lastele üksjagu põnevust. Thor Heyerdahli avastusrikkaid merereise soojades vetes esitlev muuseum ei paku niivõrd füüsilist aktiivsust ja tegutsemist, vaid jutustab piltide ning originaaleksponaatide ja koopiate abil loo sellest, kuidas juba ammusest ajast peale on meri olnud pigem ühendaja kui eraldaja. Sellel suvel oli uue atraktsioonina kõige alumisele korrusele e sinna, kus näeb selle kuulsa balsaparve alla ja vaadata silmast-silma suure vaalaskalaga, sinna on ehitatud põnevad koopad ja pimedad käigud. Ettevaatust nõrganärvilised:) Kindlasti naudivad lapsed Holmenkolleni suusahüppemäe vaateplatvormi külastust ja sealse simulaatoriga simuleerimist! Käige ära ka Kolleni trolli juures, ta istub sealsamas mäe all! Pisematele lastele pakub mängulusti Vigelandi pargi esiväravate kõrval asuv mänguväljak. Ja kui lapsed väsinud mängimisest, saab sealsamas rohelises pidada maha ühe mõnusa pikniku ning kõige lõpuks tasub ülevaatamist ka jonniv poiss, kes on üks kuulsaim tegelane nende mitmesaja skulptuuri seas.
Meie lähinaabrite pealinna Helsingi külastamiseks piisab aga ühest tegusast päevast. Suve hakul avati taas loodusmuuseum. Seal kulub 2-3 tundi märkamatult, lapsed saavad nii silma kui luubi abil avastada Elu saladusi ja aja kulgu, alates suurest paugust kuni tänase päevani. Tõeliselt põnev koht! Ka 1-a laps leidis endale meelepärase tegevuse - puidust vanaaegsete wc-aukude kaante alla peidetud Sooome metsades elutsevate loomade-lindude pabulate uurimise! Suurematele lastele pakutakse võimalust ristsõna lahendada, mille küsimuste vastused on peidetud muuseumi alale. Lisaks teadmiste hankimisele on see suurepärane vorm orienteerumise ja kaardi lugemise oskuse arendamiseks. Ning kas teate, kes on maailma kõige ohtlikum loom? Kui ei tea, siis minge muuseumi ja otsige vastus üles! Linnanmäki tivoli ning Heureka on teada-tuntud kohad, kuid ka Kaljukirik on koht, kuhu tasub lastega minna. Peale kiriku külastamist jalutage kiriku taha, seal saab kaljudel ronida ning mänguväljakul mängida.
Ja meil siinsamas, kodusel Eestimaal, avati Pokumaa!

teisipäev, 15. juuli 2008

Suvepuhkus - Sommerferie


Nüüd on see siis käes - suur suvi, juulikuu, reisimiste aeg ja palju päikest, mis kõige sellega kaasas käib. Ikka ja alati. Ainult mitte sellel suvel.... Kuhu jääb sellesuvine Eestimaa päike? Eks ikka seitsme mäe ja mere taha, sinna, kus rohi rohelisem ja taevas sinisem. Mina sain oma tänavuse päikeselaksu kätte juuli alguses Trondheimis, kus sattusime 30C kuumalaine sisse. Oli palav, liiga palav. Nüüd ootan vaid, mil Andineeme rannas vesi soojaks läheb, et lastega veemõnusid nautima minna.

Sügiseks sean endale mitmeid plaane, millega edasi tegeleda:
* Üks neist on loomulikult Eliase-projekt - nii vahva, kui see armas bergenlasest (sic!) päästekaater ka meie lastele mõnusaks kaaslaseks saaks!
* Teine suur projekt on maja - järgmisel suvel võib minu poole pöörduda sisekujunduse teemadel:)
* Ja kolmandaks - edasi õppima ma veel ei lähe, kuid soovin ennast täiendada e-õppe ning pedagoogika alal. Loodan, et leian mahti kirjanduse lugemiseks ja ehk ka mõne lühemal kursusel osalemiseks.

MÕNUSAT PÄIKSELIST SUVE!

HA EN GOD SOMMERFERIE MED MYE SOL OG VARME! NYT TIDEN VI HAR TIL DISPOSISJON!

kolmapäev, 25. juuni 2008

Vahtramäe Emil Rabarokkis Bullerbys šerif kannul



See pealkirjaks saanud lause iseloomustab meie pisikese suure pere käike viimasel ajal.
Rabarock Järvakandis, High Chaparral e Metsik Lääs Kesk-Rootsis, Emili filmitalu ja Bullerby küla 3 rootsipunast maja Astrid Lindgreni Smålandis, Rootsis - seiklus, mis päändus Helsingi Linnanmäe tivolis!
Lähemalt üritan meie tegevusrohked päevad lahti kirjutada Emme Piia kullaste käikude all...
Kas nüüd suur suvepuhkus ja rannamõnud Andineemel?
Absoluutselt mitte.
Juba homme stardin Norra poole - ees ootamas 11 päeva bussitäie rahvaga keset Norra avarusi! Vaata reisikava siit!
Mõnusat suve!

laupäev, 3. mai 2008

Teeme ära 2008!


Nii, täna on see suur päev, mil tervelt 40 000 eestimaalast üheskoos aktsioonile lähevad - Eestimaa puhtuse eest!
Olen kuulnud mitmeidki pessimiste lausuvat, et prügi mahaviskajad saavad sest ainult indu juurde, nähes, et on "hulle", kes nende järelt koristavad... Aga mina ja kõik tänased tublid koristajad ei kaota siiski lootust ja on jätkuvalt optimistid - maailma parandamine algab iseendast: näitame, et hoolime ja vahest peale tänast päeva tuleb hoolijaid juurde ja järgmisel aastal lisandub veel mõni ja ülejärgmisel veel mõni.... Kuni hoolijaid on ülekaalus!!!!
Kui täiskasvanute käitumist on väga keeruline muuta, on seda tähtsam näidata lastele, kui tähtis ja vajalik on loodus puhtana hoida ja prügi sorteerida. Kiitus Sipsiku lasteaiale, kes korraldas lastele väga vahva ja õpetliku koristuspäeva - loe siit!

TEEME ÄRA!

teisipäev, 29. aprill 2008

Mine loodusesse!




Kadestan norrakaid, kes absoluutselt igal nädalavahetusel leiavad tee loodusesse - ja neid on tõenäoliselt 99,9 % kogu rahvastikust. Norras elades suutsime sama elurütmiga harjuda - talvel suusatamas, kevadel esimesi kuivemaid platse otsides ja lõkketule ääres pölse i lompe'd ning kvikklunsj'e näksides.
Eestimaale tagasi tulles pidasime kindlat plaani ka siin tihti matkamas käia. Selleks ei pea isegi kaugele sõitma, sest Kuusalu ümbrus ja Lahemaa lausa kubiseb võrratutest matkaradadest. Aga ikkagi juhtus nii, et kord oli vaja linna poodi sõita, kord külla, kord muud tegemist ja nii see nädalavahetus kuluski. Märkamatult. Ja pühapäeva õhtuti näris südames kahjetsus, et taas, jälle istusime kuskil siseruumides või autos.
Kas tegu on mingi müstilise atmosfääriga, mis laseb Norras vabalt iga kell matkamas käia, Eestis aga mitte...... Või on asi lihtsalt inimeses kinni...
Igal juhul - nüüd ja praegu - lubadus: sel kevadel-suvel oleme palju looduses!

Algatus tehtud: nädalavahetusel matkasime ühe toreda seltskonnaga, keda juhtisid kaks hiireemandat, Tülivere tamme juurde !

Minge teie ka!

Puhka Eestis

pühapäev, 30. märts 2008

Emakeelest lapse meelega

Minu 4-aastane tütar arutleb sõbrannaga (13-a) kooli teemadel. Vesluste käigus jõutakse kohani, kus tekib küsimus, millal ei ole koolis hea. Kooliskäiv sõbranna vastab, et koolis pole siis hea käia, kui tulemas on kontrolltöö ja on vaja selleks õppida. Tütar küsib, mida tähendab kontrolltöö? Teine vastab, et see tähendab seda, et küsitakse küsimusi ja sul tuleb õigesti vastata. 4-a kostab seepeale: "Ahah, mu issi on ka seda mängu mänginud!"

Küsimus suurele ringile: Mis mängust jutt käib?