Sel suvel olen lastega käinud päris vahvates kohtades, mis nime poolest muuseumid, kuid kus aeg mitte ei ole peatunud, vaid hoopis üksjagu põnevust ja tegutsemislusti pakkunud. Nii Oslos kui Helsingis.
Oslos tasub lastega minna Bygdöy poolsaarele (nn. muuseumite poolsaarele) ning külastada Fram muuseumi. See on selline vahva koht, kus laeva ümber, millega omal ajal seilasid külmades vetes Nansen ja Amundsen, on ehitatud muuseum ning selle laeva sisse saab minna, laevateppidel turnida ning rooli keerata ja kajutitessegi kiigata. Lisaks saab jääkarule pai teha ning uudistada polaaralade loomastikku. Ka sama platsi peal asuv Kon-Tiki muuseum pakub lastele üksjagu põnevust. Thor Heyerdahli avastusrikkaid merereise soojades vetes esitlev muuseum ei paku niivõrd füüsilist aktiivsust ja tegutsemist, vaid jutustab piltide ning originaaleksponaatide ja koopiate abil loo sellest, kuidas juba ammusest ajast peale on meri olnud pigem ühendaja kui eraldaja. Sellel suvel oli uue atraktsioonina kõige alumisele korrusele e sinna, kus näeb selle kuulsa balsaparve alla ja vaadata silmast-silma suure vaalaskalaga, sinna on ehitatud põnevad koopad ja pimedad käigud. Ettevaatust nõrganärvilised:) Kindlasti naudivad lapsed Holmenkolleni suusahüppemäe vaateplatvormi külastust ja sealse simulaatoriga simuleerimist! Käige ära ka Kolleni trolli juures, ta istub sealsamas mäe all! Pisematele lastele pakub mängulusti Vigelandi pargi esiväravate kõrval asuv mänguväljak. Ja kui lapsed väsinud mängimisest, saab sealsamas rohelises pidada maha ühe mõnusa pikniku ning kõige lõpuks tasub ülevaatamist ka jonniv poiss, kes on üks kuulsaim tegelane nende mitmesaja skulptuuri seas.
Meie lähinaabrite pealinna Helsingi külastamiseks piisab aga ühest tegusast päevast. Suve hakul avati taas loodusmuuseum. Seal kulub 2-3 tundi märkamatult, lapsed saavad nii silma kui luubi abil avastada Elu saladusi ja aja kulgu, alates suurest paugust kuni tänase päevani. Tõeliselt põnev koht! Ka 1-a laps leidis endale meelepärase tegevuse - puidust vanaaegsete wc-aukude kaante alla peidetud Sooome metsades elutsevate loomade-lindude pabulate uurimise! Suurematele lastele pakutakse võimalust ristsõna lahendada, mille küsimuste vastused on peidetud muuseumi alale. Lisaks teadmiste hankimisele on see suurepärane vorm orienteerumise ja kaardi lugemise oskuse arendamiseks. Ning kas teate, kes on maailma kõige ohtlikum loom? Kui ei tea, siis minge muuseumi ja otsige vastus üles! Linnanmäki tivoli ning Heureka on teada-tuntud kohad, kuid ka Kaljukirik on koht, kuhu tasub lastega minna. Peale kiriku külastamist jalutage kiriku taha, seal saab kaljudel ronida ning mänguväljakul mängida.
Ja meil siinsamas, kodusel Eestimaal, avati Pokumaa!
Fagfornyelsen i norskfaget - en kommentar
-
Jeg har endelig fått gått gjennom den nye læreplanen i norsk, og
førsteinntrykket mitt er at det meste er likt. Det er kanskje ikke veldig
overraskende. Pl...
5 aastat tagasi
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar